Menu Close

Spalio 9 – oji Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena

Vienas donoras, palikdamas šį pasaulį, gali išgelbėti 7 žmonių gyvybes

 Būtinybė atlikti organų transplantaciją iškyla, kai kiti gydymo metodai ir būdai tampa nebeefektyvūs – tuomet gydytojų konsiliumas priima sprendimą, kad pacientui būtinas donorinis organas ar audinys.

Donorinis organas recipientui (žmogui, laukiančiam transplantacijos) parenkamas pagal tam tikrus kriterijus: ligos sunkumą, kraujo tyrimus, donoro ir recipiento ūgio bei svorio suderinamumą, kitus medicininius parametrus. Lietuvoje įteisintos dvi organų donorystės rūšys – donorystė po mirties ir gyvoji donorystė.

Donoras – tai žmogus, kuris dovanoja savo audinius, ląsteles ar organus kitam žmogui. Išgirdę žodį „donoras“, žmonės dažniausia pagalvoja apie kraujo donorystę. Yra ne tik kraujo, bet ir organų, audinių, kaulų čiulpų donorystė. Dažniausia žmonės būna kraujo donorais, per gyvenimą kraujo galima duoti daug kartų, tokiu būdu išgelbėjama ne viena gyvybė. Organų ir audinių donorai gali sugražinti į gyvenimą sunkiai sergančius žmones, kuriems reikalinga organo transplantacija, gali jau po savo mirties. Galima  išimtis, kai organą  dovanoja gyvas žmogus – sergančiam artimam žmogui (vaikui, broliui, seseriai, sutuoktiniui) galima dovanoti inkstą arba dalį kepenų, kadangi žmogus ir su vienu inkstu gali normaliai ir pilnavertiškai gyventi, o kepenys atsistato.

Recipientas – tai žmogus, kuriam reikalinga organo ar audinio transplantacija. Gyvybiškai svarbių organų transplantacija ne tik pagerina recipientų gyvenimo kokybę, bet gelbėja gyvybę (širdis, plaučiai, kepenys). Inksto transplantacija ne visada gyvybiškai reikalinga, jeigu yra galimybė paciento kraują valyti dializės pagalba.

Kai kurių susirgimų atveju gyvybiškai svarbi yra kaulų čiulpų transplantacija (atliekama tik iš gyvo donoro). Ragenos nėra gyvybiškai svarbus audinys, tačiau žmogui grąžintas regėjimas yra stebuklas, kurį gali dovanoti žmogaus meilė žmogui.

Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius Asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti arba internetu. Norint užpildyti sutikimą internetu, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų, turite pasirinkti prisijungimo būdą – banką (arba el. parašą). Pavyzdžiui, pasirinkus prisijungimą „per banką“ (suvedate duomenis), atsidaro langas „E. paslaugos“. Tuomet reikia prisijungti prie „elektroninių valdžios vartų“ bei patvirtinti savo tapatybę. Paskutinis žingsnis – užpildyti sutikimą/nesutikimą ir jį išsaugoti.

Paruošta pagal Nacionalinio transplantacijos biuro medžiagą

 

 

 

 

Skip to content