Menu Close

Rūkymo žala ir pasekmės

Nepataisoma žala žmogaus organizmui, sukeliama nuodingų cheminių medžiagų, esančių cigarečių dūmuose, daroma taip:

  1. Kvėpavimo takų dirginimas. Cheminės medžiagos, esančios dūmuose, veikia broncheoles ir plaučių audinius bei deponuojasi ant gleivinės, todėl sukelia stiprius vietinius sudirginimus . Užkietėjusio rūkaliaus gleivinė tampa 4-5 kartus storesnė, nei nerūkančio žmogaus. Sudirginta, kvėpavimo takų gleivinė didina pasipriešinimą (orui keliaujant į plaučius) ir sunkina kvėpavimą.

  2. Peptinė opa. Rūkymas ženkliai padidina druskos rūgšties gamybą skrandyje ir sukelia skrandžio opą.

  3. Kvėpavimo takų susirgimai. Rūkaliai nuolat kenčia nuo gerklės ir plaučių problemų, pasireiškiančių, pvz., kaip sausas bronchitas ir/ar sausas kosulys, sukeliantis dūsimą.

  4. Osteoporozė (kaulų ,,išretėjimas“, susilpnėjimas). Įkvepiamuose dūmuose yra sunkusis metalas kadmis, skatinantis kaulinės masės netekimą. Net labai mažas kadmio kiekis dūmuose gali sukelti 30% kalcio netekimą iš kaulų.

  5. Ankstyva menopauzės pradžia. Rūkančios moterys sulaukia menopauzės vidutiniškai 5 metais anksčiau, nei nerūkančios.

  6. Plaučių alveolių pažeidimai. Nuodingi cigarečių dūmai žaloja daugumos plaučiuose esančių alveolių vidinę dangą. Dėl to ženkliai sumažėja deguonies ir kraujo kontaktinio paviršiaus plotas, todėl atsiranda susirgimas, vadinamas emfizema.

  7. Sumažėja deguonies kiekis kraujyje. Cigarečių dūmuose yra didelė smalkių koncentracija, todėl dalis hemoglobino kraujyje lieka surišta su smalkėmis, o transportuojamas deguonies kiekis ženkliai sumažėja.

  8. Vėžys. Cigarečių dūmuose buvo aptikta virš 48 cheminių junginių iš koncerogenų grupės, kurie stimuliuoja vėžinių ląstelių dauginimąsi. Plaučių vėžys yra vienas iš populiariausių susirgimų rūkalių tarpe.

  9. Vitaminų netekimas. Rūkymas neigiamai įtakoja vitaminų kiekį organizme, ypač vitamino C. Pastebėta, kad surūkius vieną cigaretę netenkama vitamino C kiekio, esančio viename apelsine.

  10. Poveikis širdžiai ir kraujagyslių sistemai. Rūkymas didina kraujo klampumą, stiprina trombų susidarymo procesą, todėl rūkymas skatina aterosklerozės ir trombozės atsiradimą.

  11. Insultas ir paralyžius. Kadangi rūkymas padidina kraujo klampumą ir skatina trombų atsiradimą, rūkalių tarpe kur kas dažniau pasitaiko insultai arba paralyžiai.

  12. Rūkymas veda į cukraus kiekio padidėjimą ir diabetą. Nikotinas didina cukraus kiekį kraujyje, tai papildomai apkrauna kasą. Galų gale kasa neatlaiko spaudimo ir sutrinka jos veikla, o tai atveria duris diabetui.

Būkite sveiki ir meskite rūkyti arba niekad nepradėkiteỊ

Parengė:  Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Dalia Cvečkovskienė

Skip to content