Menu Close

Visuomenės raštingumo didinimas nėštumo krizių atpažinimo valdymo ir įveikos klausimais

Daugelis mūsų vienaip ar kitaip savo kasdienybėje susiduriame su sunkumais, kurie gali sukelti įtampą, stresą, nerimą ar nesaugumo jausmą. Koronaviruso (COVID-19) pandemijos kontekste patiriami nemalonūs jausmai ir emocijos gali sustiprėti, jei tuo pat metu išgyvenami ir su nėštumu susiję sunkumai. Viešojoje erdvėje dažnai girdime sąvoką „krizinis nėštumas“. Ar tikrai ją suprantame tinkamai? Ar žinote, kaip galite padėti krizinį nėštumą išgyvenančiai moteriai (porai)?

Krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims, valstybė kompleksinės pagalbos pasiūlyti negali, tačiau šioje srityje aktyviai veikiančios visuomeninės iniciatyvos ir nevyriausybinės organizacijos daro viską, kad situacija keistųsi. Kaip atpažinti krizinį nėštumą ir prireikus padėti ar paskatinti kreiptis tinkamos pagalbos?

Kokią situaciją galime vadinti krizinio nėštumo išgyvenimu?

Krizinis nėštumas apibūdinamas kaip nėštumas, kurio moteris neplanavo, nenorėjo ir, kuris jai sukelia asmeninę ar santykių krizę. Kriziniai nėštumai taip pat apima situacijas, kurių metu paaiškėja būsimo vaikelio raidos trūkumai, įvyksta priešlaikinis gimdymas ar persileidimas, vaikelis miršta netrukus po gimimo. Tai taip pat ir pogimdyminės depresijos ar po nėštumo nutraukimo pasireiškiančios sudėtingos emocinės būklės.

Kaip kiekvienas mūsų gali padėti krizinį nėštumą išgyvenančiai moteriai (porai)?

Svarbiausia yra nevertinant ir neteisiant dėmesingai išklausyti pasakojimo apie tai, kas nutiko. Leisti moteriai ar porai išgyventi tuo metu kylančius jausmus, padėti žmonėms jaustis saugiau, suvokti, kad jie ne vieni, kad yra, kas juos išklauso ir supranta. Galimybė išsipasakoti, kai tavęs niekas nesmerkia ir nenurodinėja, kaip elgtis, suteikia palengvėjimo ir saugumo. Taip pat svarbu paskatinti kreiptis pagalbos. Psichologas gali padėti išgyventi sunkumus, sustiprinti psichinę sveikatą ir susigrąžinti viltį.

Ką patartumėte moteriai (porai), išgyvenančiai krizinį nėštumą?

Krizinėje situacijoje dažniausiai jaučiamės nesaugūs, jaučiame didelį nerimą, esame sutrikę. Mums gali padėti kiti žmonės ir geri tarpusavio ryšiai. Kai užsidarome savyje, atsiribojame, viską išgyvename kur kas sunkiau, galime patirti vienišumo jausmą. Kalbėkime vieni su kitais ir dalykimės savo rūpesčiais. Kalbėjimas gali padėti rasti problemų sprendimo būdus. Jei tokios pagalbos per mažai, drąsiai kreipkimės į specialistus ar žmones, išgyvenusius panašią patirtį. Paprastas ir nuoširdus pokalbis gali būti pokytis ir pagalba greičiau išeiti iš krizės.

Kokios pagalbos ieško krizinį nėštumą išgyvenantys žmonės?

Moterys ir vyrai dažniausiai išgyvena krizę dėl neplanuoto nėštumo. Krizė gali kilti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl finansinių sunkumų: moteris arba jos partneris neturi tuo metu darbo ir išsigąsta, ar sugebės išlaikyti gimusį vaikelį. Būna, kad moteris lieka vieniša, nes partneris, sužinojęs apie nėštumą, ją palieka arba gąsdina, kad paliks, jei ji nenutrauks nėštumo. Krizė gali kilti ir dėl nėščiosios amžiaus – labai jauna arba vyresnio amžiaus, tarkim, besilaukiančiai moteriai yra daugiau nei 45 metai. Priimti laukiančius pokyčius iš tiesų gali būti iššūkis, tačiau su tinkama pagalba tuos sunkumus galima įveikti.

Konsultacijos krizinio nėštumo atveju:

  • Neplanuotas nėštumas. Gyvai psichologinės konsultacijos teikiamos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Vilkaviškyje, Mažeikiuose, nuotoliniu būdu – visoje Lietuvoje. Visoje Lietuvoje konsultacijos teikiamos telefonu ir el. paštu.  Tel. 8 603 57912,  www.neplanuotasnestumas.lt
  • Kauno arkivyskupijos šeimos centras. Krizinio nėštumo programa: teikiamos nemokamos konsultacijos dėl nėštumo, aborto ar jo padarinių. Tel. 837 321122, Vilniaus 29 g., Kaunas
  • Psichologinės paramos ir konsultavimo centras. Teikiama nemokama psichologinė pagalba Kaune (krizinio nėštumo atveju ir kitais atvejais). Tel. 8 673 22562, Laisvės al. 38C, Kaunas
  • Lietuvos šeimos centras. Tel. 837-208263, www.lietuvosseimoscentras.lt
  • Rachelės vynuogyno rekolekcijos.  Pagalba abortą ar persileidimą patyrusiems žmonėms. Tel. 860053707, 868696455,  racheles.vynuogynas@gmail.com
  • Pagalba netekus kūdikio. www.kudikionetektis.lt
  • Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras teikia nemokamas individualias psichologo konsultacijas. Tel.: 8 458 520558 (Rokiškis); Tel.: 8 619 52289 (Visaginas); Tel.: 8 643 02378 (Kupiškis).

 

 

Dydžio keitimas
Kontrasto keitimas